Telefon: +420 739 222 895 | Email: havlickuvbrod@cmmj.cz | Adresa: Dobrovského 2366, 580 01 Havlíčkův Brod | ČÚ: 8935521/0100 | IČ: 67777147 | Datová schránka: zk5buri

Informace z MS

Dětský den s myslivostí HS Rozsochatec-Čachotín 2019

Myslivost není jen lov.

V neděli 4. Listopadu se sešli trubači z Liščího vršku v kostele Všech svatých v Dobrnicích na Havlíčkobrodsku, kde představili loveckou hudbu na počest svátku Sv. Huberta. Na přípravě a průběhu koncertu se významně podílelo Lesní družstvo Chraňbož a to i finančním přispěním na malé občerstvení účastníkům akce za což jim patří poděkování.

Obec Dobrnice se nachází téměř uprostřed české republiky a v místní části nazývané Liščí vršek se setkávají členové tohoto souboru. Jako trubači v průběhu roku vystupujeme na různých mysliveckých akcích, plesech, kynologických akcích a to nejen v okrese Havlíčkův Brod. Svou účastí podporujeme i mezinárodní česko-slovenské soutěže trubačů. Velice si vážíme přátelství našich slovenských kamarádů a s nimi společně vystupujeme i na Slovensku. Neopakovatelné zážitky si odnáší i účastníci svatohubertských mší v klášterech v Želivě a v Nové Říši, kde s námi vystupují i mladí zpěváci z pěveckého sboru působícím ve Zhoři. Koncertu k poctě Sv. Huberta předchází v letních měsících „Světelské vytrubování“ a koncem roku to jsou vánoční vystoupení např. ve Zhoři a v Rozsochatci. Nelze zde vyjmenovat všechna vystoupení trubačů, ale pokud projeví zájem organizátoři mysliveckých akcí, snažíme se vždy připravit nový program a všem vyjít vstříc.

Listopadový koncert v Dobrnicích byl letos ve znamení představení skladeb hraných na soutěžích a přiblížení příjemné atmosféry těchto soutěží a festivalů. Tóny lovecké hudby v malém kostele zněly celou hodinu pro více než sto účastníků – milovníků lovecké hudby a jejich dobrovolný finanční příspěvek byl věnován na opravu již z části opraveného venkovního vzhledu tohoto kostela. Příjemným překvapením byla účast dětí z mysliveckého kroužku z Vilémova vedeného ředitelem lesního družstva Alešem Kronovitem. Těmto dětem troubíme i při konání okresního kola soutěže o Zlatou srnčí trofej, která se uskutečnila v krásném prostředí zámecké zahrady a prostor zámku ve Vilémově-Klášteře a kde obdivujeme znalosti dětí z myslivosti a přírody obecně.

Trochu je nám líto toho, že se těchto akcí účastní málo myslivců, kteří asi nechápou, že myslivost není jen lov, ale že to je i propagace myslivosti na veřejnosti, dodržování tradic a zvyků o kterých si často v rámci vystoupení povídáme. Přítomní myslivci a trubači využili možnost při malém občerstvení dobrého čaje a drobných sladkostí pohovořit s účastníky akce o myslivosti a jejím významu ve společnosti, ale i o běžných starostech a radostech života. Tímto chceme poděkovat všem, kteří přišli na oslavu svátku Sv. Huberta do Dobrnic a dovolili nám trubačům představit loveckou hudbu v celé své kráse.
Miloslav Ulrich – Trubači Z Liščího vršku


STŘELNICE PODMOKLANY

19.8. VZ na LK 2x14 terčů, soutěž družstev a jednotlivců , 73 střelců. Letošní, v pořadí již XV. ročník střelecké soutěže o „PUTOVNÍ POHÁR MĚSTA ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU“ – závod družstev MS a jednotlivců – probíhal na střelnici v Branišově. Vždy dobře připravené střeliště, dobrá organizace celé akce, výborná kuchyně a v neposlední řadě i příznivé počasí přilákaly k účasti 73 střelců, kteří startovali v 15 družstvech o třech střelcích. Střílelo se natypicky – 1.položka na 14 jednotlivých terčů s možností druhé rány, 2. položka skeetovým způsobem – po jedné ráně na terč. Na první pohled snadná disciplína, ve skutečnosti ale příliš lehká není. Podmínkou účasti v soutěži je použití zbraně alespoň s 50% zahrdlením. VÝSLEDKY SOUTĚŽE : Družstva : 1. MS Sázava 74 bodů z 84 možných 2. MS Uhelná Příbram 67/84 3. MS Slavíkov 67/84 4. MS Cejle 67/84 5. MS Rušínov 64/84 2. MS Maleč 63/84 Jednotlivci: 1. Štěpán LUKEŠ 28 bodů z 28 možných 2. Libor MIŘEJOVSKÝ 26/28 3. Jiří FUXA 24/28 4. Miloš MILFAJT 25/28 5. Petr VRZAL 25/28 Navzdory vysokému počtu střelců se podařilo závod ukončit v předpokládaném čase ke spokojenosti střelců i dalších návštěvníků. Za hojnou účast, dosažené výsledky a hladký průběh celé soutěže děkují pořadatelé. Velké poděkování patří i všem sponzorům, kteří svými příspěvky obohatili nabídku cen. Další závod na této střelnici bude 23.6.2018 – LK 2x20 terčů


STŘELNICE MS ČÍHOŠŤ v Tunochodech.

27.8.2017,veřejný závod na baterii 2x25 terčů- 32 střelců. Členové mysliveckého spolku Číhošť v letošním roce opět zvelebili prostor pro posezení a odpočinek střelců opláštěním prostorného přístřešku na střelnici. Letos se posledního závodu na této střelnici zúčastnilo 32 střelců se snahou o dosažení co nejlepších výsledků. Mnohým se to podařilo a tak o ně nebyla žádná nouze. Horký favorit na vítěze opět nezklamal a na své konto si rychlou a přesnou střelbou připsal další prvenství, když dosáhl další čisté padesátky. Výsledky závodu : 1. Josef EDR - 50 zásahů z 50 možných 2. Jiří PLAČEK ml. - 49/ 50 R 3. Marek ČMEDLA - 49/50 R 4. Ladislav POLÁK - 48/50 5. Stanislav NOVOTNÝ st. - 48/50 Bezporuchová funkce střeliště, dobré ceny pro všechny střelce, rychlá obsluha občerstvení a pěkné počasí přispěly ke všeobecné spokojenosti střelců i ostatních návštěvníků. Členové MS Číhošť děkují všem střelcům za účast na soutěžích a těší se na shledání v příštím roce. Příští závod na této střelnici bude 28 .dubna 2018 – baterie 2x25 terčů.


Hronsek nás posouvá kupředu

Každý se jistě dočte o nedávno organizované česko – slovenské soutěži myslivecký trubačů z pohledu pořadatelů, ale podívejme se na všechno z pohledu soutěžících trubačů z Liščího vršku. Je tomu již více než deset let, kdy v průběhu letního kurzu trubačů v Chlumu u Třeboně bylo vysloveno přání příležitostně se setkávat a společně vystupovat jako soubor. O rok později jsme se seznámili na Slovensku s myslivci v PZ Vysoký vrch Dubové, kde vznikl nápad společného vystupování českých a slovenských trubačů. Je pravdou, že v průběhu let se na vystoupeních trubači vyměnili, ale přátelství která vznikla, stále trvají a důležité je, že vznikají stále nová.

Myšlenka organizovat soutěže trubačů – a to i mezinárodní - našla své významné místo pod sluncem a velice pomáhá při vzájemném setkávání lidí stejných zájmů. Na setkáních se nehovoří pouze o lovecké hudbě, ale i o myslivosti – kde si navzájem vyměňujeme zkušenosti o tradicích myslivosti, chovu a lovu zvěře, o zážitcích při pobytu v přírodě. Proberou se i problémy běžného života a hlavně vždy si dokážeme společně zahrát a zazpívat. A zde je síla dané myšlenky,která potvrzuje to, že hudba a písnička je kořením života. Podstatné je i to, že mezi sebou takto dokáží komunikovat všichni účastníci těchto setkání bez rozdílu věku, pohlaví i národnosti.

Jak se každý jednotlivec či soubor na soutěži umístil se dozvíme na různých místech našich sdělovacích periodik. Z našeho pohledu však zvítězí každý, kdo se těchto soutěží zůčastní. Vždyť najít odvahu veřejně vystoupit, sehnat noty, zajistit si finanční prostředky a hlavně všechny skladby nacvičit dá mnoho námahy a času. Počáteční nervozita z přípravy na vystoupení je nakonec vystřídána nezapomenutelným zážitkem ze závěrečného koncertu - tentokrát to bylo v překrásném dřevěném artikulárním kostele - předáním a přijetím gratulací a hlavně vzájemným přáním na další vzájemná setkání.

Víme, že skladby hrané na soutěžích se asi nepoužijí v běžné myslivecké praxi, ale nechají se s úspěchem hrát při různých koncertech pořádaných myslivci. Z vlastních zkušeností musíme říci, že naše koncerty navštěvují z velké části nemyslivci, kteří si rádi poslechnou loveckou hudbu a kterým lze vhodnou formou přiblížit i činnost myslivců. Poděkování patří všem, kdo organizují akce spojené s loveckou hudbou, neboť to je to koření v myslivosti. Hlavně bychom však chtěli vyzvat všechny myslivce, myslivecké spolky i OMS využijme nadšení zvláště mladých trubačů při organizování mysliveckých setkání, při propagaci naší myslivosti na veřejnosti.

Hronsek - nevelká obec v Bansko-bystrickém kraji, která se může pochlubit svými památkami svým starostou a hlavně srdečným přijetím trubačů lovecké hudby. Nikdy nelze zapomenout na tóny znějícíh lesnic a borlic po celé obci, na setkání nejen trubačů navzájem, ale i na setkání s občany, kteří mají svou obec rádi a pečují o své zahrádky i veřejná prostranství. Těšíme se proto na další podobná setkání dobrých přátel lovecké hudby a myslivosti v české i slovenské republice.

Miloslav Ulrich
Trubači z Liščího vršku


Myslivecké sdružení Zahrádka

Honitba mysliveckého sdružení Zahrádka se rozprostírá na okraji okresu Havlíčkův Brod a sousedí s okresem Pelhřimov. Jednu hranici tvoří vodní dílo Želivka, podle níž je po celé délce pásmo hygienické ochrany I. stupně. V tomto úseku se nesmí hnojit pole, ale nesmí se ani přikrmovat zvěř, nebo o ni jinak pečovat. Honitba zasahuje do katastru obcí Horní paseka, Kamenná Lhota a Kouty. Výměra honitby Zahrádka činí 1546 hektarů. Z celkové plochy je 697 hektarů zemědělské půdy, 729 ha lesních a 120 ha ostatních pozemků.

Členskou základnu tvoří 22 členů s platnými loveckými lístky a 2 členové bez loveckých dokladů. Jsou to bývalí aktivní myslivci, ale činnost museli omezit ze zdravotních důvodů. Přesto plní částečně povinnosti, jako je pravidelné přikrmování zvěře, účastní se některých brigád dle jejich zdravotního stavu. Věkové složení členů je následující: 2 nad 80 roků, 9 nad 60 roků a 12 členů od 22 do 60 roků.

V našem MS hospodaříme se zvěří srnčí, jejíž normované stavy činí 73 ks. Před pěti lety jsme vypustili daňčí zvěř, a to pět kusů holé a jednoho daňka. Do dnešní doby máme naplněný normovaný stav 19 kusů. V letošním roce jsme poprvé přistoupili k lovu této zvěře. Ze spárkaté zvěře se pak ještě v honitbě vyskytuje prase divoké, které nemá stanovené kmenové stavy a proto je zvěří neplánovanou, i když ji ve sčítání vykazujeme. Z drobné zvěře hospodaříme se zajícem a bažantem a dále s malým počtem kachny březňačky a koroptve.

Z šelem jsou zastoupeni liška a jezevec. Neštěstím je u přehrady Želivka výskyt norka amerického, který plení vše živé od zpěvného ptactva, ryb, raků až po mláďata zajíců, kuřat bažantů, včetně likvidace jejich hnízd. Menší zlo je kuna skalní, která také snižuje stavy drobné zvěře, ale do naší přírody patří. Značné problémy s úhynem zvěře se vyskytují na silnicích, jak na obec Humpolec tak na Dolní město kde každý rok přichází o život kolem 20 kusů srnčí zvěře.

Naše činnost se neskládá jen z lovu, jak si mnozí lidé myslí. Vybudovali jsme napajedlo, kde se vyskytuje rak a každý rok se zde vylíhnou stovky žab skokana hnědého. Mimo jiné naši členové postavili malý památníček Svatému Hubertovi, kde je umístěna dřevěná deska se jmény zemřelých členů našeho MS. Na pronajatém pozemku pěstujeme topinambury a kukuřici. Tyto plodiny ponecháváme přes zimu pro zvěř jak srnčí tak daňčí a pro zajíce. Před zimou prořezáváme staré jabloňové aleje k ohryzu zvěři. Máme 17 zásobníků na objemovou píci, které musí být naplněny do konce měsíce září. V měsíci říjnu již předkládáme jadrné krmivo, a to granule, kterými krmíme do konce roku, od ledna pak ovsem. Pravidelně daňčí zvěři předkládáme šroty a dužnaté krmivo, a to řepu cukrovku. Mimo jiné máme 5 bažantích zásypů a 6 zaječích krmelců, kde přikrmujeme až při vyšší sněhové pokrývce. Pravidelně každý rok provádíme léčení spárkaté zvěře.

Každý náš člen má přidělen jeden krmelec, o který se stará, aby byl naplněn a po sezóně desinfikován a vyčištěn. Pro přikrmování jsou členové rozděleni do tří skupin a každá skupina má naplánované soboty, v kterých bezpodmínečně musí naplnit všechny krmelce a zásypy v celé honitbě jádrem. Veškerá krmiva pro zvěř včetně léčiv a zhotovení mysliveckých zařízení jsou hrazena z prostředků MS a částečně z příspěvků členů.

Nejvíce si vážím toho, že v našem MS nedochází k rozporům, že nově přijatí mladí členové se velmi dobře začleňují do našeho kolektivu a mají úctu ke starším kolegům. Zkušení myslivci se je snaží naučit vážit si přírody a všeho živého v ní s dodržováním všech mysliveckých tradic a také dbát čestného jednání, byť někdy s mysliveckou latinou v mezích slušnosti. Vždyť myslivec má být především ochráncem a zastáncem zachování nejrůznějších forem rostlinného a živočišného světa. Dnes již není možné najít na naší planetě místo s nedotčenou panenskou přírodou. Proto by neměl být vliv člověka na různé formy života pouze negativní. Zájmem všech myslivců by mělo být zlepšování podmínek pro zvěř a ostatní živočišné druhy, zřizování remízků, trvalých travních porostů a takových kultur, které se dříve vytvářely v naší krajině po tisíciletí. V pestrých přírodních podmínkách nalézá svůj životní prostor mnohem více živočišných druhů než v zemědělských monokulturách nebo produkčních lesích. Pro ochranu přírody je nutno vytvořit ekologickou infrastrukturu a využít všech dostupných metod pro zachování maximálního počtu druhů. Není vhodné chránit jeden druh po druhém. Měli bychom obnovovat a chránit přírodní prostředí zvěře jako celek. Právě to je oblast, kde by myslivec měl prokázat své znalosti a schopnosti. V dnešní době pozitivní hodnoty myslivosti z vědomí veřejnosti mizí a zůstává jen negativní pohled na lov. Na jedné straně stojí venkov, který si zachoval každodenní fyzický kontakt s přírodou a na druhé straně městská populace a ta vyhledává přírodu čistě z rekreačních důvodů. Více méně jí škodí rušením zvěře v době hnízdění a kladení mláďat, v zimní době zvěř stresuje a nutí ji vydávat značnou část energie, kterou potřebuje na samotné přežití. Navíc si někteří lidé pletou přírodu se skládkou odpadků. Na tomto úseku má myslivec nezaměnitelnou úlohu seznamovat své spoluobčany se zákonitostmi přírody a životem všech tvorů v ní. Dobře prováděná propagace myslivosti má značný přínos nejen pro myslivost, ale i pro přírodu a společnost.
František Brodil