Povinnost držet a používat v honitbách lovecké psy je uživatelům honiteb stanovena legislativně, konkrétně v ust. § 44 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti. Podrobná pravidla používání loveckých psů, stanovení jejich minimálních počtů a předpokladů lovecké upotřebitelnosti upravuje vyhláška MZe č. 244/2002 Sb., kterou se provádí některá ustanovení zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti.
V této souvislosti je účelné uvést, že za „loveckého psa“ lze považovat pouze psa loveckého plemene, uznaného Mezinárodní kynologickou federací (FCI - Federation Cynologique Internationale). Při výkonu práva myslivosti tedy nelze používat křížence různých plemen, byť by jejich schopnosti byly sebelepší, nebo plemene, které nebylo uznáno FCI.
Samotná příslušnost psa k některému z loveckých plemen však nezakládá automatickou možnost využití psa při výkonu práva myslivosti. Nezbytný předpokladem pro tzv. „loveckou upotřebitelnost psa“ je složení příslušné tzv. „zkoušky z výkonu“.
V současné době existuje 5 typů lovecké upotřebitelnosti a různé druhy zkoušek, které ji poskytují (druhy zkoušek jsou uvedeny v závorce):
- Zkoušky z výkonu vyhledávání drobné zvěře, dohledání drobné zvěře a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem poraněné drobné
- Zkoušky z výkonu vyhledávání spárkaté zvěře, dosledování usmrcené, postřelené, nebo jiným způsobem poraněné spárkaté
- Zkoušky z výkonu vyhledávání spárkaté
- Zkoušky z výkonu dosledování usmrcené, postřelené, nebo jiným způsobem poraněné spárkaté
- Zkoušky z výkonu
Zdroj: www.uhul.cz
ČMMJ, okresní myslivecký spolek Havlíčkův Brod se již několik let v rámci pobočných spolků ČMMJ řadí mezi ty spolky, který svými aktivitami ve směru lovecké kynologii patří k těm, jež jsou na té lepší úrovni. To lze jednoznačně doložit četností a druhovou rozmanitostí zkoušek pro lovecké psy. Až na některé, možná až specifické druhy zkoušek, umožňuje všem držitelům loveckých psů, ať jsou to ohaři nebo ostatní plemena, dovést svého psa k jeho lovecké upotřebitelnosti, které pro výkon práva myslivosti vyžaduje legislativa.
Honitby na našem okrese jsou z hlediska podmínek pro chov i lov zvěře různorodé, rozmanité. Jsou zde lokality, které ve zdravé přírodě a v rukách dobrých hospodářů umožní prosperující chov drobné zvěře, jsou zde vhodné podmínky i pro zvěř spárkatou. Současná situace kolem kůrovcových kalamit a následná obnova lesních kultur ruku v ruce se způsobem zemědělského hospodaření ale ponejvíce nahrává populaci zvěře černé. A je proto jen na každém, jak se rozhoduje o prioritách a způsobu využití loveckého psa, k jaké rase nebo velikosti psa se přikloní nebo až doma uslyší větu „Táto, sežeň štěně!“
Náš okresní myslivecký spolek vytváří vhodné podmínky pro rozvoj myslivecké kynologie a nejde jen o zprostředkovávání zkoušek lovecké upotřebitelnosti. Členové kynologické komise jsou ochotni a mohou být nápomocni třeba při výběru loveckého psa svými znalostmi nebo poukázat a doporučit určité chovatelské stanice. Odkaz na výcvikáře OMS Havlíčkův Brod naleznete na našich internetových stránkách. Pomáháme a prezentujeme naši práci i u příležitosti různých mysliveckých slavností nebo mysliveckých dětských dnech.
Jednou z nejdůležitějších součástí a podmínek pro konání zkoušek lovecké upotřebitelnosti psů jsou ale myslivecké spolky a honitby. Mají postavení pořadatelů zkoušek. Právě v jejich honitbách je organizátorům (OMS, klubům a dalším) umožněno tyto zkoušky vykonávat. Není tedy od věci, pokud vyslovíme tímto prostřednictvím poděkování za jejich spolupráci. Již několik let se jedná v podstatě o stejné spolky a honitby, a tak si dovolíme naše poděkování směřovat na adresy MS Želivka-Kožlí, MS Habry, MS Nová Ves-Víska, MS Perknov, MS Štoky, honitba Štoky Veselý, MS Přibyslav, MS Okrouhlička, obora Volský Žlab. Pro rok 2022 nabídl spolupráci MS Mrzkovice, MS Chotěboř a HS Rozsochatec-Čachotín.
Uspořádání kynologických zkoušek jejichž účelem je splnění podmínek lovecké upotřebitelnosti je náročné, především z hlediska finančního. Bez ohledu na každoroční všudypřítomné nárůsty cen, poplatky za přihlašování psů na zkoušky při OMS Havl. Brod zůstávaly několik let ve stejné výši. A bylo tomu tak i díky mysliveckým spolkům, kterým záleželo na tom, aby myslivecká kynologie neztrácela svoji dosavadní úroveň. Byla to právě ta finanční podpora myslivecké kynologii, kterou jste mnozí v částkách několika málo stovek korun udrželi na zvolené úrovni. Jenže v tomto duchu uvažujících mysliveckých spolků ubývá a není to díky poklesu zájmu o loveckou kynologii nebo o nezájem držení lovecky upotřebitelného psa.
Do pořádání zkoušek z lovecké upotřebitelnosti investuje OMS Havlíčkův Brod každoročně finanční částku ve výši 37 tisíc korun. V této je zahrnuta i ona částka, kterou některé myslivecké subjekty na kynologii věnují. Ta ale jen málokdy přesáhne výši 23.000 korun. Zbytek proplácí okresní myslivecký spolek. Na okrese Havlíčkův Brod registrujeme více jak devět desítek mysliveckých spolků, honebních společenstev nebo honiteb. Počítejme tedy….
Vzhledem k růstu všech cen, tedy i nákladů na zkoušky samotné /organizace, ceny, zvěř, pronájmy honiteb/ a s přihlédnutím k tomu, že mysliveckých spolků ochotných se podílet na chodu kynologie ubývá /důvod neznáme/, muselo v letošním roce na návrh kynologické komise, pro sezonu zkoušek 2022 dojít ze strany OMS k navýšení poplatku za přihlášení psa na zkoušky. Ale pozor! To se ještě stále netýká členů ČMMJ a těch členů ČMMJ, jejichž mateřské spolky přispívají právě na rozvoj a chod kynologie onou částkou za rok. Dalším aspektem vedoucím k navýšení cen je udržení vyrovnaného rozpočtu OMS, který se organizováním zkoušek dostává postupně do červených čísel.
O přiměřený a rozumný stav výše poplatků za zkoušky se velice zajímáme. Důkazem o tom jsou k tomu diskutované body při jednáních krajských koordinačních rad, kdy se toto téma probírá i s dalšími okresními mysliveckými spolky v Kraji Vysočina. Z jednání jsou patrné i závěry, kdy je možné si povšimnout, že poplatky za účast na jednotlivých zkouškách jsou i v sousedních okresech kraje za stejných podmínek a na podobné výši.
Co tedy dál, do budoucna s organizováním zkoušek loveckých psů a vzhledem k faktu nárůstu cen všeho kolem nás?
Nabízí se jen dvě možná řešení. Tím prvním je přizpůsobení se onomu nárůstu cen /trhu/ a s nimi následnému úměrnému navyšování poplatků za účast na zkouškách, tím druhým pak je vzájemná pomoc mezi námi myslivci, mezi našimi mysliveckými spolky. A nejde o pomoc okresnímu mysliveckému spolku, ale kolegům, kteří povětšinou právě pro ty myslivecké spolky a jejich potřeby cvičí a drží lovecké psy.
Pro nastávající kynologickou sezonu je na místě v současné době poděkování za podporu při organizování zkoušek loveckých psů těmto spolkům, společenstvům a honitbám:
HS Dlouhá Ves-Rybníky, MS Dobrá, HS Golčův Jeníkov-Nasavrky, MS Habry, MS Havlíčkův Brod-Termesivy, MS Herálec-Pavlov, MS Horní bříza Libice n. Doubravou, MS Horní lesy Lipnice n. Sázavou, HS Železné hory Rušinov-Jeřišno, MS Chotěboř, MS Jedlina Bačkov, MS Kámen, MS Kojetín-Ronovec, MS Krupá, MS Krucemburk, MS Lipnička, MS Lučice, MS Maleč, HS Riegel Maleč, MS Mezilesí Knyk, MS Modlíkov, MS Mrzkovice, Obora Sv. Hubert Hladíková, MS Okrouhlice, MS Okrouhlička, MS Olešná, MS Oudoleň, MS Ovesná Lhota, MS Perknov, MS Petrovice-Bukovec, MS Počátky, MS Pohled, MS Přibyslav, HS Slavíkov-Chloumek, MS Světlá n. Sázavou, MS Šmolovy, MS Veselý Žďár, MS Zahrádka, MS Želivka Kožlí, MS Žižkovo Pole a MS Číhošť.
Jak a jakým směrem se bude ubírat úroveň pořádání zkoušek psů je na společnou zamyšlenou nebo debatu. Přivítáme velice rádi Váš názor, vyslechneme možnost případných řešení, posoudíme Vaše nápady. Věříme ale, že ani Vy sami byste jen velmi neradi polevili z dobré úrovně pořádání zkoušek.