Českomoravská myslivecká jednota slaví v tomto roce 100. výročí svého založení.
Taková událost, pokud bychom ji chtěli oslavit důstojně, vyžaduje hodně času, energie a také tvořivou součinnost kolektivu lidí ochotných pracovat nebo různými formami pomáhat.
Stejně jako ČMMJ, tak i náš pobočný spolek v Havlíčkově Brodě se na základě návrhu a jeho následného schválení v srpnu loňského roku rozhodl, že nebude jen čekat a přihlížet, co nabídne samotná ČMMJ, ale že i on pro své členy, myslivce a veřejnost, uspořádá akce v duchu nadcházejících oslav.
Koncept oslav výročí jsme začali vytvářet už od konce roku 2022. Shodli jsme se na několika aktivitách, které mají oslovit širokou veřejnost – květnové oficiální oslavy na zámku v Rozsochatci, uspořádání chovatelské přehlídky trofejí tamtéž, na okresním kole Zlaté srnčí trofeje na zámku ve Vilémově a dvou seminářích. Každá aktivita dostala svého garanta, jehož úkolem byla příprava návrhu konceptu. O samotnou realizaci se pak postarala čtyřčlenná organizační skupina sestavená z řad členů okresní myslivecké rady. Konečný plán byl předložen Myslivecké radě v lednu 2023 ke schválení.
V březnu jsme pak zpracovali a podali orgánům Kraje Vysočina projektovou žádost o dotaci Ministerstva zemědělství. S přípravami totiž bylo potřeba začít co nejdříve. Hned z počátku roku byl záměr zahrnout do projektu zabývajícího se slavnostmi co nejvíce přípravných prací, jako byla vizuální identita, propagace a reklama, tisky materiálů a základní přípravy spojené s chovatelskou přehlídkou, ale hlavně s výběrem a nasmlouváním protagonistů.
Dotační program MZe pro neziskové organizace má přísná kritéria, nicméně podpora Kraje Vysočina nám byla následně přislíbena. Očekávali jsme zprvu i nabízenou finanční výpomoc ze strany samotné ČMMJ, ale ta nakonec nepřišla. Přislíbené dotační tituly ministerstva zemědělství pro ČMMJ za účelem konání akcí k našemu výročí byly natolik pokráceny, že na pobočné spolky se zkrátka nedostalo. Nezbývalo tedy, než se s otázkou financování akcí v plném rozsahu vypořádat sami a na základě jejich výsledků pak sestavit konečnou koncepci a vytvořit scénář.
Vážíme si tedy všech, kdo zareagoval na naše výzvy a stal se partnerem nebo sponzorem našeho výročí! Uvědomujeme si, že bez jejich pochopení a podpory by myšlenka na uspořádání takových akcí nemohla být v dnešní vypjaté a ekonomicky náročné době ani vyslovena. Proto rádi zveřejňujeme ty, kteří nás podpořili.
Hlavním bodem oslav byla Myslivecká slavnost. Ta byla otevřena v pátek 26. května a trvala do neděle 28. května 2023. První den jsme se mohli těšit nejen na zahájení výstavy u příležitosti 100. výročí ČMMJ, ale především na expozici významných trofejí z okresu za několik lez zpět a trofejí ulovených v mysliveckém roce 2022. Součástí byla i malá ukázka myslivecké historie od počátku založení organizace až po současnost. Jedním z nejzajímavějších exponátů výstavy byla zachovalá fotografie lovců nad uloveným prvním jelenem v lesích kolem Rozsochatce z roku 1907. Fotografii zapůjčili do expozice současní majitelé zámku Rozsochatec.
V sobotu 27. května v dopoledních hodinách se pak rozjela samotná oslava a domníváme se, že velkým lákadlem nejen pro myslivce ale i nemysliveckou veřejnost bylo vábení zvěře, koncert trubačů, sokolníci s dravci, lukostřelci, alternativní střelnice a pro nejmenší pak laserová střelnice. V samotném závěru dne pak i Svatohubertská troubená mše v kostele sv. Jakuba Staršího v Chotěboři.
Vše se odehrávalo v krásném přilehlém zámeckém parku zámku v Rozsochatci. Hned v úvodu po přivítání návštěvníků oslav předsedou OMS Ing. Ervínem Hausvaterem a krátkých projevech starostů města Chotěboře a obce Rozsochatec, proběhlo slavnostní předávání mysliveckých vyznamenání a ocenění dvou desítek osobností významně působících v myslivosti na okrese Havlíčkův Brod pamětními plaketami vydanými ČMMJ u příležitosti 100. výročí. Zavzpomínali jsme i na ty, kteří již nejsou mezi námi... Svá ocenění převzali i nejlepší střelci roku 2023 a nejúspěšnější vůdci loveckých psů z roku 2022. Škoda jen, že naše pozvání nepřijali někteří zástupci ať již z veřejného nebo politického života.
Mezi oceněnými byl i pan Jaroslav Petrů, dlouholetý funkcionář okresního spolku a vášnivý myslivec, čestný člen ČMMJ. Ač mu zdravotní stav již nedovoluje aktivně vykonávat myslivost, stále se velice zajímá o dění jak v přírodě, tak v mateřském spolku, ale i v samotné ČMMJ. Svým věkem, 95 let, patří ke kmetům myslivecké jednoty. Ocenění si na slavnostech převzal osobně.
Pak již začal celodenní program, kde jsme měli příležitost prezentovat jednotlivé činnosti z oboru myslivosti. I proto jsme oslovili naše kynology, střelce, vedoucí mysliveckých kroužků, trubače a vábiče, sokolníky, lukostřelce a autory myslivecké literatury, aby se aktivně zapojili. Ti sami přicházeli s kreativními nápady, a ještě více program slavností obohatili.
Svůj nemalý úkol odvedl pár výborných moderátorů celého slavnostního dne, Dominika a Marek. Sázeli jsme na ně a nyní víme, že jsme dobře vybrali! Díky jim věděl každý pozorný návštěvník co, kdy, kde a jak. Navíc jejich humor dodával moderování tu správnou atmosféru.
Pro chvíle oddychu nebo naopak pro načerpání dalších vědomostí tu bylo několik dalších doprovodných programů. Jízdy v koňském kočáře, umělecký kovář, zmiňovaná laserové a alternativní střelnice, jízdy na koních, umělecký řezbář, výstavní a prodejní stánky, zájemci se mohli z úst nejpovolanějšího dozvědět více o lovecké lukostřelbě. Nechybělo ani výborné občerstvení zaměřené na speciality ze zvěřiny. O to se postarali kolegové myslivci ze spolku Okrouhlička a kamarádi z Jezdeckého klubu Lesolg Rozsochatec. Zapomenout nemůžeme ani na bohatou tombolu, která měla velkou odezvu a při jejím vyhlášení byl každý napnutý, zda právě vylosování jeho lístku mu nenadělí třeba notebook. Napínavé bylo i vyhlášení soutěže o nejlepšího střelce slavností. Ten obdržel hodnotnou cenu v podobě puškohledu Yukon z rukou majitele firmy Optický svět, která cenu věnovala.
Doprovodného dětského dne se zúčastnilo na 230 dětí a všechny si odnášely hodnotné ceny. Park jich byl plný a společně s rodiči přecházeli od jednoho stanoviště ke druhému. Tady bylo vše zaměřeno na myslivost, přírodu a její ochranu. O dětský den se postarali myslivečtí kolegové z honebního společenstva Statku Lesolg Rozsochatec.
Nutno zmínit i onu Svatohubertskou mši celebrovanou naším mysliveckým přítelem, farářem Petrem Zadinou. Úvodní slova patřila Janu Votavovi, Velmistru Řádu svatého Huberta. I z jeho slov zazněla důležitost a nutnost silné myslivecké organizace. Slova celebrujícího faráře měla mimořádnou odezvu a jeho vyslovované myšlenky vedené k člověku – myslivci, k jeho vztahu a povinnostem nejen k přírodě a všemu živému v ní, ale i důležitosti života samého byla balzámem všem otevřeným srdcím. Mši povznášela hudba našich Trubačů z Liščího vršku doplněna zpěvy pěveckého sboru Doubravan. Tečkou za vším bylo pak poděkování předsedy okresního mysliveckého spolku.
Pak již následoval společenský večer v zámeckém parku a k němu všem přítomným a k jejich „myslivecké latině“ zahrála dechová hudba. A jak jinak, něž povětšinou písně s mysliveckou tematikou.
Našim cílem bylo v průběhu pořádaných akcí mimo jiné poukázat i na to, že ČMMJ, okresní myslivecký spolek Havlíčkův Brod je spolek otevřený všem a že nám záleží a vážíme si každého, komu není cizí a lhostejné hájit odkazy a ctít tradice české myslivosti, že je pro každého, kdo se chce a umí sdružovat, a to i v časech, kdy tomu nejen společenské události nebo politická situace nepřejí, že je pro každého, kdo chce táhnout za ten pomyslný "jeden provaz"!
Zda se nám to povedlo, to je již na posouzení vás, kteří jste se jednotlivých akcích zúčastnili.
ČMMJ, okresní myslivecký spolek děkuje všem za pomoc jak finanční a materiální, tak i za pomoc s přípravami a organizací. Dík za hladký průběh všech dnů oslav.
Nutno poděkovat i našim adeptům, kteří nevynechali žádnou z činností od prvopočátků příprav až po samotné akce! Poděkovat chceme i majitelům a zaměstnancům zámků v Rozsochatci a Vilémově za poskytnutí krásných a k našim účelům velice vhodných a stylových prostor.
České myslivosti zdar!
odkaz na fotogalerii ZDE
foto: Michal Pilař
foto dron: Pavel Kubera