Trubači z Liščího vršku
Soubor začal vystupovat pod názvem „Trubači Z Liščího vršku“ v červenci v roce 2011, na Světelském vytrubování. Zde vznikla i významná spolupráce s trubači z Vochoze v jihlavském okrese. Historie a myšlenka vzniku trubačského souboru však spatřila světlo světa již v roce 2006 na letním kurzu trubačů v Chlumu u Třeboně při přátelském setkání Marka Vagnera, Jana Hečla, Stanislavy Poskočilové a Miloslava Ulricha. V krátké době se přidali i Romana Milichovská a Milan Kolář. Činnost této skupiny se soustředila především na troubení při kynologických akcích a většinou vystupovala jako Trubači OMS Havlíčkův Brod.
Důležitým mezníkem v historii byl rok 2009, kdy vznikl Česko-slovenský trubačský soubor Havlíčkův Brod – Dubové ve složení Vagner, Kolář, Ulrich, Ľahká, Ďurčová a Pavelková s vystupováním v Česku a na Slovensku. Díky této spolupráci vznikla mnoholetá přátelství mezi dalšími trubači, ale i mezi myslivci.
Během desetiletého působení souboru Trubači z Liščího vršku došlo k výměně trubačů, děvčata se vdala a věnují se výchově dětí, chlapci po ukončení studia odešli za prací do světa. Ale všichni se setkávají a občas si společně zahrají. V současné době tvoří základ souboru trubači Milan Čech, Marek Vágner, Pavel Kroufek, Miloslav Ulrich, Michaela Formanová, Soňa Dufková a dále členové Jan Zadina, Martin Janda, Ladislav Marek, Alena Dobrá a Iva Marková. Nelze zapomenout ani na Oldu Koudelku a Jiřího Zounka, kteří si našli práci dál od domovů. Většina trubačů jsou i členy Klubu trubačů při ČMMJ a jsou tedy členy ČMMJ. Díky vznikajícím a přetrvávajícím přátelským vztahům členů trubačského klubu a studentů lesnických škol, jsou schopni uspořádat i větší vystoupení o počtu až dvaceti členů souboru, např. na již tradičním Světelském vytrubování, které organizuje Milan Čech.
A tím se dostáváme i k akcím, kde trubači vystupují. Základem jsou stále kynologické a myslivecké akce. Mezi ty větší kynologické akce patří Havlíčkobrodský pohár - Putovní pohár hejtmana Kraje Vysočina a memoriál Richarda Knohla. Mezi ty myslivecké akce patří koncerty lovecké hudby, myslivecké hony, plesy, zvěřinové hody, kurzy adeptů, ale i Hubertská jízda.
Do světa lovecké hudby vstoupil soubor vystoupením na Svatohubertských mších v Želivě a v Nové Říši a účastí na Česko-slovenských soutěžích, kde dosahuje velmi dobrých umístění mezi soubory. Nakonec i pravidelnou účastí na festivalu při slavnostech Sv. Eustacha na Křivoklátě prezentují úspěšně slávu lovecké hudby.
Nelze představit všechna vystoupení a uvést všechna jména trubačů, kteří kdy s Lišáky hráli, natož představit jména zpěváků, kteří se souborem vystupovali a jimž je nutné veřejně poděkovat. Soubor je otevřený všem, kdo by si s ním chtěl zahrát a zazpívat.
Uveřejněním na internetových stránkách bychom chtěli umožnit případným zájemcům nabrat informace o plánovaných a již uskutečněných vystoupeních souboru a místa, kde bude možné se s trubači setkat.
Ing. Miloslav Ulrich